Özel Esentepe Hastanesi
Sigara Kullanımı Mesane Kanserini Tetikliyor!

Dünya genelinde toplum sağlığını her yönden tehdit eden sigaranın, sağlığımıza verdiği zararlardan biri de mesane kanseri olarak öne çıkarken, uzmanlar konuyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla uyarılarını sürdürüyor.

Dünyada her 26 erkekten biri, yaşamının bir döneminde mesane kanseri tanısı konulduğunu kaydeden Özel Esentepe Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Yasin Kapucu, ‘önlenebilir’ kanser türleri arasında yer alan bu hastalıkla mücadelede, sigara kullanımı ve boya gibi tehlikeli kimyasallardan uzak durulması gerektiğini vurgulayarak, parazite bağlı uzun süreli enfeksiyon ve idrarda kana rastlanması halinde de vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerektiğini söyledi.

Vücutta, mesane (idrar torbası) olarak tabir edilen bölgenin börekten süzülen idrarın depolandığı ve dışarı atıldığı, adalelerden oluşan içi boş bir organ olduğunu belirten Dr. Yasin Kapucu; “Mesane kanseri en sık olarak, mesanenin iç yüzeyini kaplayan hücrelerden meydana gelmektedir. Genel olarak iyi huylu tümörler ve kötü huylu tümörler olarak ayrılan tümörlerin, mesanede kötü huylu olarak oluşanları, mesane kanseri olarak nitelendirilebilir. Mesanedeki kitlelerin büyük çoğunluğu da kötü huylu tümördür yani kanserdir. Bu kanserin en belirgin göstergesi, idrardan kan gelmesidir. Bazen idrar tamamen kan şeklinde geldiği gibi bazen hafif bir pembe idrar şeklinde de gelebilir. Elbette ki idrardan kan gelmesi her zaman kanser demek değildir. Çünkü idrardan kan gelmesinin basit bir idrar yolu enfeksiyonundan taş hastalığına kadar birçok nedeni olabilmektedir” dedi.

Erkeklerde Daha Çok Görülüyor

Mesane kanserinin kanama dışındaki belirtilerinin, alt üriner sistem semptomları denilen idrar yaparken zorlanma, sık sık idrar yapma isteği, idrara sıkışma hissi, idrar yaparken zorlanma hissi yapma gibi belirtiler olduğunu aktaran Dr. Yasin Kapucu; “Hastalığın ileri evrelerinde, mesanenin yakınındaki organlara ve vücudun diğer organlarına yayıldığı durumlarda, hastalarda kemik ağrısı yorgunluk, iştahsızlık, zayıflama, güçsüzlük gibi bulgular ortaya çıkabilir. Mesane kanseri, erkeklerde kadınlara göre 2,5 kat daha fazla görülmektedir. Bu farklılık gerek erkeklerin sigarayı daha fazla tüketmeleri ve sigara içilen ortamda daha fazla kalmaları, gerekse de erkeklerin, dışarıda çevresel kimyasal etmenlere daha fazla maruz kalma olasılığından kaynaklı olabiliyor. Mesane kanserinde öncelikle, kesinliği kanıtlanmış olan sigaradan uzak durulması çok önemlidir. Sadece sigara içmek değil, sigara içilen bir ortamda sigara dumanını solumak dahi sakıncalıdır. Bu yüzden sigara içilen ortamlarda bulunmaktan mümkün olduğunca kaçınmalıyız” dedi.

Bol Sıvı Tüketimi Önemli

Dr. Yasin Kapucu son olarak, mesane kanseriyle mücadelede su tüketiminin önemine vurgu yaparak; “Meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan vitaminlerin mesane kanserini önlediği ve koruyucu olduğu çeşitli çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bol miktarda meyve sebze tüketmekte fayda var. Ayrıca mesane kanserinden koruyucu etkisi olan bir diğer madde ise sudur. Sürekli sıvı almak idrar torbasını zararlı maddelere maruz kalmaktan koruyacağı için bol su tüketmek önemli olacaktır” açıklamalarında bulundu.