Özel Esentepe Hastanesi
Yenidoğan Gelişiminde Sağlıklı Beslenme Şart!

Yenidoğan bebeklerde yaşamın ilk yılını, büyüme ve zekâ gelişiminin en hızlı olduğu dönem olarak nitelendiren Özel Esentepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Burçin Eroğlu, bebeklerin beyin ve fiziksel gelişimi için hayati derecede öneme sahip bu dönemle ilgili, anne sütünün önemine vurgu yaparak, daha kaliteli bir anne sütü için dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

Dünyaya gözlerini yeni açan bebeklerde beslenme kalitesi, hayatlarının sonraki dönemleri için büyük önem arz ederken, bebeğin temel besin ihtiyacı için hayati derecede öneme sahip olan anne sütüyle ilgili uzmanlar, annenin bakımı ve beslenmesinin önemine dikkat çekiyor.

Yenidoğan bebeklerde yaşamın ilk yılını, büyüme ve zekâ gelişiminin en hızlı olduğu dönem olarak nitelendiren Özel Esentepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Burçin Eroğlu, bebeklerin beyin ve fiziksel gelişimi için ciddi derecede öneme sahip bu dönemle ilgili, anne sütünün önemine vurgu yaparak, daha kaliteli bir anne sütü için dikkat edilmesi gereken konulara açıklık getirdi.

Yenidoğan bebeklerin beslenme sürecinde, anne bakımının ve beslenmesinin önemine vurgu yapan Uzm. Dr. Burçin Eroğlu; “Dünyaya gözlerini yeni açmış olan bebeğin, temel ihtiyacı olan beslenmeyi, anneyi emerek sağlaması gerekir. Bu ihtiyacın sağlanması için en önemli etkenlerden biri de annenin bakımı ve beslenmesidir. Diğer önemli bir konu da prematür bebek, düşük doğum ağırlıklı veya kalp, akciğer, sindirim sistemi gibi başka sorunları olan bebeklerin beslenmesi ekstra önem arz eder. Bebeğinizin yeterince beslenebilmesinde, sizin sağlıklı beslenmeniz ve huzurlu olmanızın katkısı tartışılmaz. Daha kaliteli bir anne sütü için günde 2,5 – 3 litre sıvı almanız yeterli. Fazladan alacağınız her kalori, bebeğinizin işine yaramadığı gibi sizin de kilo almanıza yol açar. Oysa bir yandan bebeğinizi emzirirken diğer yandan kilo da vermeye başlamalısınız” dedi.

“Vitamin Yönünden Zengin Gıdalara Yönelin”

Anne sütünün, ilk altı ayda bebekler için tek başına ideal besin kaynağı olduğunu aktaran Dr. Burçin Eroğlu; ”Doğum sonrası anne iyi beslenmeli ve mümkün olduğunca dinlenmelidir. Bu dönemde annenin bebeğini yeterince emzirmesi, annenin fazla kilolarını vermesi ve gebeliğin anne vücudu üzerindeki etkilerinin de normalleşmesine katkı sağlar. Ayrıca bu dönemde çocuğun fiziksel ve beyinsel gelişiminin hızlıca ilerlemesi adına, anne için kalite bir beslenme şart. Taze sebze, meyve, protein, posa içeren, kalsiyum ve demirden zengin gıdalardan almalısınız. Sadece yedikleriniz değil; içtikleriniz de sütünüze geçtiği için kafein içeren kahve, çay ve asitli içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız. İlaç kullanırken doktorunuza danışmalısınız. Şu asla unutulmamalıdır ki; sağlıklı bir yaşam doğru beslenme ile başlar” ifadelerini kullandı.