Özel Esentepe Hastanesi
Sporla İlgilenen Kişiler Hem Sağlıklı Nefes, Hem de İdeal Görünüm İçin Burun Estetiğine Yöneliyor

Sağlıklı bir yaşam sürmek, kilo kontrolü ve zinde bir vücut sağlamak adına gerçekleştirilen spor aktiviteleri, hayatımızda var olması gereken en önemli faaliyetlerin başında gelirken, insan vücudu açısından oldukça faydası olan bu eylemi gerçekleştirme esnasında, doğru nefes alıp verebilmek de bir hayli önem taşıyor. 

Günlük hayatın akışı içerisinde kimi zaman evde, kimi zaman iş çıkışı spor salonunda, kimi zaman bir park veya bahçede gerçekleştirilen spor eylemlerinde, nefesin doğru şekilde kullanılabilmesi verimli sonuçlar alabilmek için gerekliyken, Özel Esentepe Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Bölümü’nden Op. Dr. Önder Akdeniz yaptığı açıklama ile kişi ister profesyonel sporcu olsun isterse de amatör olarak sporla ilgilensin; ideal nefes için işlevsel bir buruna sahip olmasının önemine vurgu yaptı.

Hem beden hem de ruh sağlığının korunup geliştirilmesi için yapılan spor faaliyetlerinde, bireylerin kaliteli ve doğru bir biçimde nefes alamamaktan ötürü çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalabildiğini anımsatan Dr. Önder Akdeniz; “Özellikle spor esnasında veya herhangi bir durumda ağızdan nefes almak zorunda kalmak, başlı başına bir sağlık sorunu olarak öne çıkıyor. Çünkü ağızdan nefes alıp verildiğinde kişi hem daha çok yoruluyor; hem de temiz olmayan, süzülmemiş hava akciğerlere teneffüs edildiği için vücuttaki hava yollarının kurumasına ve havayla da doğrudan temas edilmesine neden oluyor. Hal böyle olunca da Rinoplasti (Burun Estetiği) uygulamalarının, sadece estetik kaygıdan ötürü ortaya çıkan görsel bütünlüğün sağlanmasına olan katkısından ziyade, spor yapanlar ve kaliteli uyku için de vücutta ideal bir nefes sirkülasyonu sağlaması bakımından çok önemli bir yeri bulunuyor” dedi.

Burun Estetiği Operasyonlarına İlgi Arttı

Kıkırdak ve kemiklerin yapısında sorun olan kişilerin, özellikle son yıllarda burun estetiği operasyonlarına ciddi rağbet etmeye başladığını kaydeden Dr. Önder Akdeniz; Burundan nefes alma konusunda sıkıntısı olan ancak daha etkin ve başarılı spor faaliyetleri gerçekleştirmek isteyen bireylerin, gelişen teknolojiler ışığında hiçbir yan etkisi bulunmayan ve hızlı şekilde günlük yaşama adapte olmalarına olanak sunan Rinoplasti uygulamalarına yöneldiğini görüyoruz. Hem daha sağlıklı hem de güzel bir görünüme kavuşmak adına yaptırılan estetik operasyonlarında, burun şeklinin kişinin yüz özelliklerine göre doğru şekilde planlanması ve kişinin öncelikle yüzü ve diğer yapıları ile de uyumlu olması gerekiyor. Rinoplasti yöntemi sayesinde, kişide nefes alamama şikâyetleri varsa, o da bu doğal görünümle birlikte aynı anda çözülebiliyor. Gelişen plastik cerrahi alanı da bizlere, birçok yeni teknik ve farklı bakış açısı kazandırdı. Rinoplasti yöntemiyle birlikte, kişinin burnundaki mevcut problemleri giderip daha işlevsel bir hale getirirken, operasyon sonrasında da hastaların en kısa zamanda iyileşme imkânı oluyor” ifadelerini kullandı.