Özel Esentepe Hastanesi
Reflü Ciddiye Alınmazsa Birçok Hastalığı Tetikleyebilir!

Toplum genelinde yaygın olarak görülen ve mide asidinin yemek borusuna geri gelmesi olarak tanımlanan reflü hastalığıyla ilgili bilgiler veren Özel Esentepe Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Uzm. Dr. İrfan Uruç, reflünün zamanında tedavisi ve takibi yapılmadığında, ülserden kansere kadar birçok hastalığa zemin hazırlayabildiğine dikkat çekerek, bu hastalığın asla hafife alınmaması gerektiğini söyledi.

Reflünün pek çok belirtisi olduğunu söyleyen Dr. İrfan Uruç, “Göğüste ve boğazda yanma hissi, karın ağrısı, kramp, ağza acı su gelmesi, mide ve göğüs ağrısı dışında yutma zorluğu, ses kısıklığı, öksürük, geceleri astım atakları, diş ve diş eti hastalıkları, kronik sinüzit ve tekrarlayan akciğer enfeksiyonları reflünün belirtileri arasında gösterilebilir. Reflünün oluşmasında beslenme düzeni ve alınan gıdalar da belirleyici olabiliyor. Kas yapısının bozulmasına neden olan asitli yiyecek ve içecekler, yemek borusuna hareket ettiği an, midede acıya neden oluyor. Erişkinlerin yaklaşık yüzde 22'sinde reflü hastalığı görülebilmektedir. Kadınlarda daha sık gözlenmesine rağmen, ciddi yemek borusu hasarı erkeklerde daha sık gözleniyor” dedi.

Beslenme Düzenine ve Alınan Gıdalara Dikkat Edilmeli

Reflünün oluşmasında beslenme düzeni ve alınan gıdaların çok etkili olduğunun altını çizen Dr. Uruç, “Mide kapakçığı diye adlandırılan bölüm, mide üzerinde yer alan ve besinlerin yemek borusundan yukarı çıkmasını engelleyen bir kas yapısından oluşuyor. Gıdalar yemek borusu aracılığıyla mideye iniyor ve bu kas kapanıyor. Böylece besinler mideden yukarıya çıkamıyor. Mide kapakçığında meydana gelen sorun nedeniyle bu kasın çalışmaması ve besinlerin yemek borusundan yukarıya hareket etmesi sonucu da reflü meydana geliyor. Bu rahatsızlığın ileri safhası mide fıtığıdır. Midede şişkinlik yaratacak kadar çok besin tüketme, hızlı yemek yeme ve mide basıncını arttıracak tüm aktiviteler, özofajit ve ileriki dönemlerde yemek borusu kanserine kadar ciddi sorunları tetikleyebilir” dedi.

İlaç Tedavisi Yanıt Vermeyen Vakalarda Cerrahi Tedavi Gerekiyor

“Reflüye neden olan gıdalar arasında çikolata, kahve, kola, domates, domates suyu, asitli içecekler ve meyveler bulunmaktadır” diyen Dr. İrfan Uruç, “Alkol ve sigara tüketimi de reflüye sebebiyet vermektedir. Reflüye karşı en etkili yöntemlerden biri bol su tüketmektir. Yaşam tarzı değişikliği ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen bazı vakalarda, cerrahi tedavi gerekebilir. Cerrahi tedaviden önce, endoskopi dediğimiz ucunda kamera olan bir aletle yemek borusu ve midenin incelenmesi yapılıyor. Yapılan incelemenin ardından reflünün nedeni saptanarak, buna yönelik tedavi uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.