Özel Esentepe Hastanesi
Parkinson Bekletilecek Bir Hastalık Değil

Özellikle yaşlılık döneminde kendini göstermeye başlayan Parkinson hastalığı, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Özel Esentepe Hastanesi Nöroloji Bölümü uzmanları, Parkinson hastalığı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Parkinson hastalığının gösterdiği belirtiler nedeniyle yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediğini belirten uzmanlar; “Vücutta hareketin kontrolünde önemli bir rolü olan dopamin isimli kimyasal bir madde vardır. Bu maddenin üretim yeri olan substansiya nigra isimli bölgede, dopamin üreten hücrelerde etkilenmeler ve kayıplar ortaya çıkar. Bu kayıpların ortaya çıkmasıyla birlikte, Parkinson hastalığı kendini göstermeye başlar. Parkinson, yaptığı belirtilerle insanların yaşam kalitesini etkiler. Genellikle ileri yaşlarda daha fazla görülür. Bu nedenle insanların yaşam süreleri uzadıkça daha yüksek oranlarda görülmeye başlar” dedi.

‘Titreme ve Hareketlerde Yavaşlama Görülür’

Parkinson hastalığının belirtileri hakkında bilgilerini paylaşan Özel Esentepe Hastanesi Nöroloji uzmanları, “Parkinson, dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olduğu için dört ana belirti ile ortaya çıkar: Elde, kolda, bacaklarda veya çenede titreme, gövde, kol ve bacaklarda sertlik, hareketlerde yavaşlama ve denge sağlama ile koordine hareketlerde zorluk… İlave olarak kişide yürüme, konuşma zorlukları da görülür. Genellikle Parkinson, 50 yaşından sonra başlar. Belirtiler önce hafiftir; ancak sonrasında belirtiler şiddetlenir. Parkinson hastalarında sık olarak depresyon, yutma-çiğneme zorlukları, kısık sesle konuşma, kabızlık, idrar problemleri, ciltte aşırı yağlanma ve uyku bozuklukları görülür. Hastalığın teşhisi öykü ve nörolojik muayene bulguları ile konur” şeklinde konuştu.

‘Semptomlar Zamanla Şiddetlenebilir’

Tedavi ve hastalığın süreci hakkında da konuşan uzmanlar şunları söyledi: “Hastalığın semptomlarını çok belirgin olarak indirgeyen bazı ilaçlar mevcuttur. Bununla birlikte günümüzde hastalığın kesin tedavisi bulunmuş değildir. Genellikle hastalar, dopamin içeren kombine ilaçlar kullanırlar. Hastaların dörtte üçü tedaviye iyi yanıtlar verir. Bazı seçilmiş hastalarda derin beyin stimülasyonu denen cerrahi teknikle de olumlu sonuçlar elde edilebilir. Hastalık süreklidir, semptomlar zamanla şiddetlenir. Ancak hastalığın şiddeti, kişiden kişiye göre değişir. Kimi hasta yatağa bağımlı olarak hayatını sürdürürken; kimi daha hafif belirtilerle yaşar.”

‘Hasta Yakınları da Zorlanıyor’

Özel Esentepe Hastanesi Nöroloji uzmanları olarak, Parkinson hastalarıyla özel olarak ilgilendiklerini söyleyen doktorlar, “Genellikle yaşlılarda görülen bir hastalık olduğu için tedavi zor bir süreçle uygulanabiliyor. Hastanın yakınları da aynı şekilde zorlanıyor. Burada önemli olan, en küçük bir belirtide bile biz doktorlara başvurmanız. Parkinson bekletilecek bir hastalık değil” ifadelerini kullandı.