Özel Esentepe Hastanesi
Mikrosinüzektomi kıl dönmesi ameliyatı

Normal ameliyatlar esnasında yapılan yaklaşık 13-20 cm’lik kesi yerine mikrosinuzektomi ameliyatında yapılan kesi 2-3 cm. boyutundadır.  Yapılan kesinin küçük olması nedeniyle hastanın iyileşme süresi daha kısa olmakta ve ameliyat sonrası hastanın ağrı, kanama ve akıntı şikâyetleri en aza inmektedir. 

Mikrosinuzektomi ameliyatının avantajları nelerdir?

Kıl dönmesi ameliyatında mikrosinuzektomi yönteminin avantajlarını;

Ameliyatın büyük çoğunluğu yaklaşık 2-3 cm kesi ile yapılmaktadır,

Ameliyat sonrası günlük yaşama dönüş hızlı olmaktadır,

Daha az iş gücü kaybı olmaktadır,

Ayaktan uygulanabilen bir tedavi yöntemidir,

Tedavinin başarı oranları %90-97 arasındadır,

Klasik cerrahi tedavi yöntemlerinde nüks ameliyatları daha zor olmakta iken mikrosinuzektomi tekniği ile nüks durumunda ikinci seans tedavi uygulanabilmektedir.

Normal ameliyatlardan sonra mikrosinuzektomi yöntemi uygulanamamakta iken mikrosinuzektomi sonrasında normal ameliyatlar uygulanabilmektedir.

Mikrosinuzektominin maliyeti normal ameliyatlara göre daha düşüktür.

Normal ameliyat sonrasında dren koyulma ihtiyacı doğabilecek iken mikrosinuzektomi sonrasında dren ihtiyacı yoktur.

Ameliyat sonrası ağrı mikrosinuzektomide daha azdır.

Hastanede yatışa gerek yoktur.

Normal ameliyat sonrasında 7-10 gün sonra banyo yapılabilirken mikrosinuzektomiden 48 saat sonra hasta banyo yapabilmektedir.

 Microsinüsektomi ameliyatının uygulaması

 Mikrosinuzektomi sınırlı uyuşturma ile yapılabilen bir ameliyattır.  Ameliyat bölgesinin uyuşturulmasını takiben cerrahi aletlerin girebileceği en küçük kesi yapılarak kıl yumağı tek parça olarak çıkartılır. İçeride kalan bir alanın olmadığından emin olunur. Kanama alanları kontrol altına alınır.  Kesi estetik olarak kapatılarak işleme son verilmektedir.

  Neden mikrosinuzektomi ameliyatını tercih etmeliyim?

 Kıl dönmesi hastalığı genellikle 16-25 yaş arasında aktif çalışan kesimde görülen bir hastalıktır. Bu nedenle okul ve çalışma hayatı olan kişilerin işgücü kaybı yaşamadan eğitimini aksatmadan uygulanabilecek bir yöntemdir.  Ayrıca bir zaman ayırmaksızın günlük cerrahi tedavi ile hızlıca aktif çalışma hayatınıza dönebilirsiniz.  Ameliyat sonrası yaşam kalitesinde bozulmaya yol açmaz. Hastanın refakatçi ve bakım ihtiyacı olmaz.

 Mikrosinuzektominin dezavantajları

En önemli dezavantajı her vakaya uygun bir tedavi yöntemi olmamasıdır. İleri evre kıl dönmelerinde, çok sayıda sinüs ağzı olan kıl dönmelerinde,  sık sık abse gelişmesi nedeniyle şekil bozukluğu olan hastalarda, lokal anesteziyi tolere edemeyecek hastalarda mikrosinuzektomi uygun bir yöntem değildir.

Kıl dönmesi şikâyetleri ile başvuran hastalarda doktor muayenesi sonrasında uygun vakalarda mikrosinuzektomi yönteminin uygulanması başarılı sonuçlar sağlamaktadır.  Erken dönemlerde hastalığın ilerlemesine izin vermeden yapılan mikrosinuzektomi sonrasında hem hasta konforu hem de başarı oranları artmaktadır.

Gecikmeden mikrosinuzektomi ameliyat şansını kaybetmeyin,  rahata kavuşun!

Lazer Mikrosinüzektomi ameliyatı uygulayan hekimlerimiz...

Op.Dr. Ergin Kopal

Op.Dr. Özgür Türk