Özel Esentepe Hastanesi
Menopoz Bir Hastalık Değil!

Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. İbrahim Ögel, menopoz hakkında merak edilenleri cevaplayarak, “Menopoz bir hastalık değil, dönemdir. Sadece bu dönemi sağlıklı geçirmek için almamız gereken tedbir ve uygulanması gereken testler ihmal edilmemeli” şeklinde konuştu.

Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. İbrahim Ögel, menopoz hakkında merak edilenleri cevapladı. Ögel, menopoz döneminde en çok rastlanılan ateş basması şikâyeti hakkında da açıklamalarda bulundu.

Kadının regl kanamalarının kesilmesi olarak tarif edilebilen menopoz hakkında bilgi veren Op. Dr. İbrahim Ögel, “Menopoz genellikle 48-52 yaşları arasında başlıyor. Kadının yumurta sayısı azalarak 40’lı yaşlardan sonra belli bir sayının altına iniyor ve menopozda da tamamı tükeniyor. Menopozdan sonra yumurtalama artık olmuyor. Menopoz bir hastalık değil; ergenlik gibi kadın vücudunun doğal bir sürecidir” dedi.

Neden Ateş Basar?

Menopoz döneminde en çok şikâyetin ateş basmasıyla ilgili olduğunu belirten Op. Dr. İbrahim Ögel, “Menopoza girildikten sonra artık östrojen çok düşük seviyeye iner. Bu da ateş basması ve terlemeye neden olur. Bu göğüs üzerindeki bölgedeki, boyun ve yüzdeki damarların aniden genişlemesine bağlı yoğun bir sıcaklık artışı ve akabinde başlayan terleme ile beraber oluyor. Bu etki öylesine rahatsız edebilir ki kadınlar menopozda en çok bu şikâyet ile hekime başvurur” dedi.

Bunun yanı sıra diğer menopoz belirtilerini de sıralayan Ögel, “Adet kesilmesi, gece terlemesi, uykusuzluk, psikolojik ve cinsel sorunlar, idrar kaçırma gibi şikâyetleri de diğer menopoz belirtileri olarak sıralayabiliriz” diye konuştu.

‘Beslenmeye Dikkat Edilmeli’

Menopozda dikkatli beslenmenin çok önemli olduğunu aktaran Op. Dr. İbrahim Ögel, “Menopoz döneminde dikkatli beslenmenin önemine vurgu yaparak, önerilerde bulunuyoruz. Bu dönemde süt ve ürünlerinde yağ oranı azaltılmış olanları tercih edilmeli. Kırmızı et tüketimini azaltılmalı. Şeker ve rafine gıdalardan kaçınılmalı. Sıvı yağ tercih edilmeli. Haftada iki kere balık yenmeli. Yiyeceklerdeki posa oranını arttırılmalı. Tuz alımını ve çay, kahve, gazlı içecekler ve alkol tüketimini azaltın. Yiyeceklerdeki kalsiyumun vücudunuzdaki kullanımını ve sıvı alımınızı arttırın. Beslenme listesine bitkisel östrojenler eklenmeli. Unutmayalım ki, menopoz bir hastalık değil, bir dönemdir ve bu dönemde, kadınlara gerekli testleri yaptırmaları ve beslenmelerine dikkat etmelerini her fırsatta dile getiriyoruz” açıklamalarında bulundu.