Özel Esentepe Hastanesi
Hemoroidiniz mi var?

Sağlıklı hemoroidler bir damar yumağı oluşturarak makatın tam olarak kapanmasına yardımcı olurlar. Makat öncelikle içteki kapatıcı kas ile kapatılır. Diğer bir deyişle sızdırmaz hale getirilir. Kas üzerindeki hemoroid yastıkçığı gaz, mukus ve sulu dışkının bağırsak içinde tutulmasını sağlar. Anal kanal içindeki cilt dokusu (anoderm) duyarlılığıyla sıvı tutma kabiliyetine yardımcı olur. Yaşamı boyunca insanların pek çoğunda bu yastıkçıklarda büyüme olduğu ya da bunların söndüğü görülür.

Hemoroid merhemi çare olur mu?

Hemoroidler tabu sayılan bir konudur. Hemoroidler hakkında konuşulmaz. Hemoroid hastalığı rahatsız edicidir-kaşıntı, yanma yapar ve ağrır. Çoğu durumda kendi kendinize uygulayacağınız tedavi, örneğin doğal merhemler, kalıcı bir iyileşme sağlamaz. Gerçi ağrılı belirtiler kaybolur-ama kısa bir süre sonra yeniden geri gelirler. Sorun çözülmemiştir. Ancak kan görüldüğü zaman doktora gidilir. Tıbbi tedavinin hedefi, hastalıklı hemoroid belirtilerinin olduğunca minimal girişimle giderilmesidir.

Cerrahi Müdahale

Hemoroidlerin tıbbi tedavisi hastalığın evrelerine göre belirlenir. Hemoroidler 4 evreye ayrılır. Başlangıç evresinde (I.derece) ilaçla tedavi ve diyet yeterli olabilir. İleri evreler (hemoroidler her tuvalete çıkıldığında dışarı itilir) çoğunlukla ameliyatla tedavi edilir ve sıklıkla fazlalık olan hemoroid dokusu giderilir (kesilip alınır).Bu işlemde çoğunlukla, hassas olan dokuya zarar verilir ve kısmen alınır. Bu cerrahi müdahale ağrıların yanı sıra çok çeşitli komplikasyonlara da neden olabilir.

Koruyucu Lazer Tedavisi

Yeni LHP yöntemi dokuyu korur: Hemoroidler uygun anestezi altında küçük bir kesi yapılarak ince bir lazer sondası yardımıyla içten, makat cildine zarar verilmeksizin büzüştürülür. Bu yöntemle yalnızca çok küçük bir yara olur.

LAZER ile hemoroid tedavisi ( LHP )

Lazer ile tedavi aşamaları

1.Lazer sondası gözetim altında hemoroid memeciğin merkezine yerleştirilir.

2.LHP lazer ile her hemoroid isabetli bir şekilde içten büzüştürülür.

3.Tedavinin bir sonucu olarak hemoroidler büzüşür ve yavaş yavaş gelirler.

Lazerin isabetli derinlemesine etkisi sayesinde büyümüş olan hemoroidler ayrıca kan dolaşımından da ayrılırlar. Lazer tedavisinin ardından birkaç gün içinde kanamalar durur ve kısa bir süre sonra da hemoroidler büzüşmeye başlar.

Avantajlar

LHP tedavisi hemoroidi 2.ve 3. evrede olan hastalar için uygundur. Geleneksel cerrahi müdahalelerin aksine bu uygulamada genelde kesi olmaz ve doku alınmaz.
Lazer ışınıyla yapılan LHP tedavisi daha başka avantajlara da sahiptir:

-Hemoroid düğümlerinde isabetli doku azaltılması
-Sıvı tutma kabiliyetinin maksimum korunması
-Makat kasının, cildinin ve dokusunun mümkün olan en iyi şekilde korunması
-Kısa sürede iyileşme

LAZER ile Hemoroid Tedavisi
Hemoroidlerin ve anal fistüllerin tedavisi için kansız ve bıçaksız yöntemden yararlanın.
Hemoroidlerin veya fistüllerin lazer ile tedavi edilmesi olanaklarını doktorunuza sorun...

 

 Lazer ile Hemoroid ameliyatı uygulayan hekimlerimiz...

Op.Dr. Ergin Kopal

Op.Dr. Özgür Türk