Özel Esentepe Hastanesi
Geniz Eti Büyümesini Hafife Almayın

Özel Esentepe Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Önder Akdeniz, her insanda bulunan geniz etinin, ihmal edildiği takdirde özellikle çocuklar üzerinde önemli problemlere yol açabileceğine dikkat çekerek, bademcik ve geniz eti sorunlarına ilişkin dikkate alınması gereken paylaşımlarda bulundu.

Geniz bölgesinin, burunun gerisinde kalan ve boğazın da üst kısmında yer aldığını belirten Önder Akdeniz, “Bademcik (Tonsil) dediğimiz bölge ve geniz eti (Adenoid) olarak bilinen dokular, lenfoid hücrelerden meydana gelmektedir. 4-5 yaşlarında daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyürler. Geniz eti büyümekte olan bir çocuğun burnu kalkık, çenesi normale göre biraz daha öne doğru ve ağzı da açık olmaktadır. Çocuklar geceleri öksürüyor veya horluyorsa, huzursuz bir uykuyla sürekli ağlayıp uyanıyorsa, bu durum geniz etinden kaynaklı olabilir. Çünkü çocuk, geniz etinden dolayı nefes almakta zorlanır ve nefessiz kalır” dedi.

“Her Şartta Operasyon Gerektirmez”

Geniz etinin ortaya çıkardığı sorunlardan ötürü yaşam kalitesine etki ettiğini belirten Akdeniz, her insanın başına gelebilen geniz eti sorunun illa ki ameliyat zorunluluğu taşımadığını aktararak, “Tıpkı geniz eti gibi bademcik ameliyatları da dünyada en sık uygulanan operasyonlar arasında yerini almaktadır. Bademcik rahatsızlığı da çocuklarda çok sık karşımıza çıkan ve mutlaka ameliyat gerektiren bir süreç… Ancak her geniz eti rahatsızlığının ameliyat olacağı yönünde bir durum yok. Geniz eti büyümesi noktasında uygulanan tedavi de ilaçla tedavi yöntemi de tercih ediliyor. Ancak geniz eti birtakım mikroorganizmaları bünyesinde barındığından dolayı, burada oluşabilecek bir enfeksiyon halinde, ilaç tek başına yeterli olmuyor ve bu durumda da operasyon kaçınılmaz oluyor” diye konuştu.

“Zekâ Gelişimini de Engelleyebilir”

Geniz etinin neden olduğu uykusuzluk sorununun, çocuklarda zekâ gelişiminin engellenmesine dahi yol açabileceğine dikkat çeken Akdeniz, “Şüphesiz kaliteli bir uyku süreci çocukların gelişim aşamasında önemli bir yer tutuyor. Geniz eti büyümüş çocuk ağızdan nefes aldığı için mikropları doğru bir şekilde süzemez. İhmal edilen geniz eti problemi de enfeksiyon hastalıkları, büyüme geriliği, sinüzit, ortodontik bozukluklar, dikkat dağınıklığı gibi çeşitli sorunlara neden olmaktadır” diye konuştu.

“Hekim Gözetimi Şart!”

Op. Dr. Önder Akdeniz, çocuklarda geniz eti ve bademcik sorunları görülmesi durumunda, vakit kaybetmeden çocuğun hekim gözetimine tabi tutulması gerektiğinin altını çizerek, var olan sıkıntıların çocuğun yaşam kalitesini etkilememesi adına en kısa sürede çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti.