Özel Esentepe Hastanesi
Gebelikte Sağlıklı Yaşam ve Beslenmenin Püf Noktaları

Çünkü gebelik süresince alınacak doğru ve sağlıklı kararlar, anne adayının ve bebeğin, hayat boyu sağlıklı bir yaşam sürmesini de kolaylaştırmaktadır.

Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Neşe Solak Korkmazer, anne adaylarının en çok merak ettiği konuların başında gelen gebelikte sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili paylaşımlarda bulunarak; gebelikte egzersiz, ilaç kullanımı, yolculuk gibi birçok önemli konuya dair merak edilenlere açıklık getirdi.

Önemli Olan Doğru ve Dengeli Beslenme

“Sorunsuz bir gebelik, sağlıklı bir yaşamla mümkündür” diyen Dr. Korkmazer, “Gebelikte bebeğin büyüme ve gelişmesi, annenin aldığı besinlerin bebeğe plasenta ile taşınması sonucu gerçekleşmektedir. Çünkü bebeğin tüm enerji ve besin öğesi gereksinimleri, bu yolla sağlanıyor.  Bu yüzden iyi ve sağlıklı beslenme, gebeliğin her dönemi için çok önemlidir. Ancak iyi beslenme demek, çok yemek anlamına gelmemeli. Gebelik süresince bebeğin ve annenin ihtiyacı olan besin öğelerinin yeterli oranda alınması ve bu noktada dengeli beslenilmesi gerekiyor. Hamilelik süresince diyet yapmak tabi ki zor ancak biraz çabayla başarılabilir. Diyet yapmak hamilelikte yaşanabilecek komplikasyonları da azaltmaya yardımcı olacaktır” dedi.

Gebelikte Yolculuk Riskli mi?

Gebelik döneminde seyahat edilmesinin önünde bir engel olmadığını aktaran Dr. Neşe Solak Korkmazer, “Özellikle uzun süren yolculuklarda, uzun süre hareketsiz kalmak hamileler için risklidir. Tüm yolculuklarda bu konuya özen göstermek gerekir. Hamileliğin seyrinde başka özel bir sorun yoksa bu konuda önlem alarak yolculuk yapmakta, herhangi bir sakınca yoktur. Yani hareket kısıtlılığının önüne geçmek gerekiyor. Bunun için de sık sık mola verilmelidir. Ayrıca emniyet kemerinin de mutlaka kullanılması gerekiyor” diye konuştu.

Doktor Kontrolü Dışında Kesinlikle İlaç Kullanılmamalı!

Anne adayının gebelik döneminde, farklı hastalıklardan dolayı ilaç kullanmak zorunda kalabildiğini aktaran Dr. Korkmazer, “Hekim gözetimi haricinde, kesinlikle vitamin bile kullanılmamalıdır. Gebelikte, en masum görünen ilaçların bile bebeğe zararı söz konusu olabilir. Bu yüzden, doktora danışılmadan hiçbir ilacın kullanılmaması gerekiyor” dedi.

Mevsime Uygun, Bol Kıyafetler Tercih Edilmeli

Dr. Neşe Solak Korkmazer son olarak, gebelik sürecinde aşırı radyasyon tehdidinden dolayı cep telefonu ile uzun süreli konuşulmaması ve gece başucunda cep telefonu ile uyunmaması gerektiğini vurgulayarak, kıyafet seçiminde de bol kıyafetler tercih edilerek, mevsim özelliklerine uygun kıyafetler kullanılmasının faydalı olacağını sözlerine ekledi.