Özel Esentepe Hastanesi
Doğumu Takip Eden 40 Günlük Dönem İçinde Annenin Vücudu Kendisini Toparlar

Bu döneme ilişkin uzmanlardan gelen önerilere kulak vermek, hem anne sağlığ, hem de bebek sağlığıyla ilgili bir hayli önem taşıyor.

Lohusalık döneminin bağışıklık sisteminin zayıf olduğu, enfeksiyonlara açık, vücutta yıkım ve yeniden yapılanmanın olduğu, hormonların değişim gösterdiği bir geçiş dönemi olduğunu vurgulayan Özel Esentepe Hastanesi’nden Op. Dr. Emel Kar Altundağ, “Doğum sonrası göbek hizasında olan rahim, yaklaşık 4-6 hafta sonra normal boyutuna döner. Karın duvarı ve leğen kemiğinde bulunan bağ dokusu ligamentleri, gebelik boyunca yumuşak ve elastik bir hal alır. Bu yumuşaklık ve elastikiyet yaklaşık 4-5 ay sonra gerçek sağlamlığına ulaşır” diyerek, annenin vücudunun kendini toparlama aşamalarından söz etti.

Lohusalık Döneminde Beslenme

Lohusalık sürecinde olan her kadının bol su içmesi, protein ve taze sebze, meyve ağırlıklı beslenmesinin, hem anne hem de bebek sağlığı için önemli olduğunu kaydeden Op. Dr. Altundağ, her tür gıdadan yeterli miktarda ve öğün atlanmadan alınması gerektiğini ve unlu, yağlı ve kızartma tarzı gıdalardan kaçınılması gerektiğini ekledi.

Altundağ ayrıca, “Sigara, alkol gibi maddeler kesinlikle kullanılmamalı, çay ile kahve tüketmekten kaçınmalıdır. Acılı, ekşili, baharatlı ve gaz yapıcı besinler süt ile beraber bebeğe aktarılacağı için, oldukça dikkatli olunmalıdır”  şeklinde konuştu.

“Dinlenme ve uyku, anne sağlığı için önemli bir yere sahip”

Doğumun ardından anne; yorgunluk, ağrılar, bebeğin beslenmesi ve bakımı gibi sebeplerle dinlenme ve uykuya yeterli oranda vakit ayıramaz. Bu konuda hassas davranılması gerektiğini söyleyen Altundağ, aile büyüklerinden yardım alınarak ziyaretçilerin kısıtlanması gerektiğini, bunun annenin sağlığı açısından son derece önemli bir konu olduğunu belirtti.

“Eski görünüme kavuşmak için acele edilmemeli”

“Hamilelik gerçekleşmeden önceki, eski görünüşe tekrar kavuşmak için acele edilmemelidir” diyen Dr. Altundağ, ayda 2 kilodan fazla olan kilo kaybı doğru olmadığını ekledi.

Ayıca Altundağ, yapılacak egzersizlerin anne için çok önemli olduğunu ve haftada minimum 3 defa, 20 ile 30 dakika süre ile egzersiz yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.