Özel Esentepe Hastanesi
Boyun ağrısı deyip geçmeyin!

Boyun, omurganın en hareketli parçalarından biridir. Omurlar arasında yer alan ve aradaki bağlantıyı sağlayan diskler çeşitli sebeplerden dolayı yıpranıp yırtılırsa, omuriliğe ve omurilikten ayrılan sinirlere baskı yapmasından dolayı boyun fıtığı ortaya çıkmaktadır.

 

Boyun ağrıların oldukça sık meydana geldiğini belirten Özel Esentepe Hastanesi Fizik ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzm. Dr. Hüseyin Çelen, “Boyun ağrısının başlıca nedenlerinden biri boyun fıtığıdır” dedi.

Boyun fıtığı neden olur?

Omurların arasında yer alan disklerin içindeki sıvının zamanla veya yaşa bağlı olarak azaldığını söyleyen Uzm. Dr. Hüseyin Çelen, “Omurganın zorlanacağı hareketler ve uygunsuz kullanımı bu azalmayı artırmaktadır. Çeşitli yüklenmeler sonucu disklerin dayanıklılığı azalır. Ani ve ters hareketlerde bulunmak veya masa başında uzun bir süre çalışmak, omurgayı zorlayan sporlar gibi unsurlar disklerde yırtılmaya sebep olabilir ve bunun sonucunda boyun fıtığı meydana gelebilir” şeklinde konuştu.

Belirtilere dikkat!

Boyun fıtığının en erken belirtisinin ağrı olduğunu vurgulayan Çelen, “Her boyun ağrısı boyun fıtığı değildir, ağrının sebebi kas sistemiyle de ilgili olabilir. Fıtık ağrısı tek taraflı boyundan kola doğru yayılan veya sırttan başa doğru yayılım gösteren bir ağrıdır ve belirli hareketlerde şiddetlenir. Diğer fıtık belirtileri ise kollarda ve ellerde uyuşma hissi, karıncalanma, yanma ve iğnelenmedir” dedi.

Tedavisi mümkün

Boyun fıtığında çoğunlukla cerrahi müdahaleye gerek olmadığını ifade eden Uzm. Dr. Hüseyin Çelen şöyle devam etti: “Hafif fıtık durumlarında dinlenmek ve günlük aktiviteleri düzenlemek veya değiştirmek ağrıları büyük oranda hafifletir. Buna ek olarak uygun bir egzersiz programı uygulayarak daha verimli bir iyileşme sağlanabilir. Bazı durumlarda boyunluk kullanılması tavsiye edilip ağrı kesici verilebilir. Bu tip hafif tedaviler ile iyileşme görülmeyen hastalarda ise fizik tedavi önerilir. Bu tedavinin arasında sıcak uygulamaları, lazer, ultrason, iğneleme, bantlama ve traksiyon yer almaktadır. Daha ciddi bir durum söz konusu ise ve cerrahi tedavi dışındaki tedaviler sonucunda iyileşme görülmüyorsa, operasyona ihtiyaç duyulabilmektedir.”