Öğrencilere “Veremle Savaş” eğitimi

Bursa, 14.01.2020 – Halk arasında verem olarak bilinen ve tüm dünyada ölüme en çok neden olan hastalıklardan biri olan tüberküloz, ülkemizde ve dünyada yaygın sağlık sorunlarından biri olup, solunum yoluyla kolayca bulaşabilmektedir.

Verem hastalığına dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla Türkiye’de her yıl ocak ayında gerçekleştirilen “Veremle Savaş Eğitimi Haftası” kapsamında Özel Esentepe Hastanesi, YEK Eğitim Kurumları öğrencilerini ağırlayarak, veremle ilgili bilgilendirme semineri düzenledi.

Özel Esentepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Pınar Kanlıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen söyleşide Kanlıoğlu, tedavisi mümkün olan ve korunabilir bir hastalık olmasına rağmen her yıl dünyada çok sayıda insanın ölümüne neden olan verem hastalığıyla ilgili öğrencilere önemli bilgiler aktardı.

Korunmak çok önemli

Verem hastalığının son derece ölümcül olmakla beraber, doğru tedavi yöntemiyle ve korunarak üstesinden gelinebildiğini ifade eden Dr. Kanlıoğlu, “Verem mikrobunun hastalığa dönüşmesi için vücut direncinin düşmesi gerekiyor. Çünkü dirençli bir vücutta verem mikrobunun gelişerek vücuda hasar vermesi çok zor. Bundan dolayı vücut direncini ve bağışıklığı yüksek tutmak çok önemli. Ayrıca beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek, stresten uzak durmak, veremden korunmak için en önemli adımlardan biri. Ayrıca bol su tüketmek gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Keyifli geçen söyleşide Dr. Kanlıoğlu, öğrencilerin sorularını da yanıtlarken söyleşinin sonunda tüm katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.

###