Çocuklarda menenjit aşısı ihmal edilmemeli

Bursa, 24.09.2018 – Beyni saran zarların iltihaplanmasıyla kendini gösteren, ölüm ve ağır sakatlık vakalarıyla sonuçlanma riski taşıyan menenjit, ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur.

Çoğunlukla 5 yaş altındaki çocuklarda görülen menenjit; yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ensede ağrı veya ense sertliği, bilinç bulanıklığı, uyku hali, kusma, parlak ışığa bakamama gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Menenjiti, zor bir çocuk hastalığı olarak tanımlayan Özel Esentepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Tamer Parıldar, menenjitin solunum yoluyla veya elle temas sonucu vücuda alınan bakterilerin etkisiyle başladığını söyledi.

Dr. Parıldar, menenjitin erken dönemde tedavi edilmediği taktirde, çok ciddi risklere neden olabileceğinin altını çizdi.

Özellikle meningokokal menenjite dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Parıldar, dünyada her yıl yaklaşık 135 bin ölüme neden olan 1,2 milyon meningokokal hastalık vakasının tahmin edildiğini kaydetti.

Dr. Tamer Parıldar, meningokokal menenjite karşı 9. aydan itibaren çocukların aşılatılmasının önemine değindi.

En önemli korunma yöntemi aşı

“Menenjitin ilk evresinde, birkaç gün süren üst solunum yolu enfeksiyonu veya bağırsak enfeksiyonu da görülebilir” diyen Parıldar, “Menenjite yakalananlardan yüzde 95'i, 5 yaş altındaki çocuklardır. Bebek ve çocuklarda bu rahatsızlık, genellikle burun ve boğaza yerleşmiş olan bir mikrobun, kan yoluyla beyin zarlarına ulaşmasından sonra gelişmektedir. Bakteri, virüs ve mantar gibi farklı mikrop çeşitleri menenjite neden olabilir. Menenjit hastalığının bulguları yüksek ateş, huzursuzluk, bulantı, fışkırır tarzda kusmadan havale geçirme ve komaya kadar değişebilir. Özellikle bebeklerde belirtiler daha zor anlaşılmaktadır. Hastalığa karşı en önemli korunma yöntemi aşıdır” dedi.

Erken tanı çok önemli

Bebeklerde menenjitin tespit edilmesi için erken tanı ve tedavinin oldukça önemli olduğuna değinen Dr. Parıldar, “Bebek menenjit olduysa, bu konuda tedbirli olmak gerekir. Bebekle çok yakın temas durumu ancak bebeğin ihtiyaçlarını giderirken yapılmalıdır. Bu süreçte, bebeğin bol sıvı alması sağlanmalıdır. Bazı durumlarda da bebeğin daha yakından takibi için hastanede yatması gerekebilir. Havale durumunda ise ilaç tedavisi önerilir” ifadelerini kullandı.

###