Bel fıtığına karşı önleminizi alın

Bursa, 18.09.2019- Bel bölgesinde bulunan omurgalar arasındaki diskin yırtılarak sinirleri sıkıştırması ile ortaya çıkan bel fıtığı; genel olarak şiddetli bel veya bacak ağrısına neden olur.

Bel fıtığı hakkında açıklamalarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Ufuk Özsoy, rahatsızlığın hayatın günlük koşuşturması, yorucu iş saatleri ve aşırı hareketsizliğe bağlı olarak oluşabileceğini söyledi.

Bel fıtığının genelde orta yaş hastalığı olarak bilindiğini ifade eden Özsoy, “Ancak rahatsızlık her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Özellikle aile hikâyesinde bel fıtığı olanlarda görülme riski daha fazladır. Yani ailesinde bel fıtığı rahatsızlığı olanlar daha hassas davranmalı” dedi. Disklerin, fazla kiloların baskısıyla deforme olabildiğini ve bu durumun da bel fıtığına neden olduğunu dile getiren Özsoy, fazla kiloları vererek riskin en aza indirilebileceğini kaydetti.

Hareketsiz kalmayın

Boyun, sırt, bel ve karın kaslarının vücudun yükünü taşıyan omurganın en önemli yardımcıları olduğunu belirten Op. Dr. Ufuk Özsoy, “Özellikle hareketsiz yaşam kasları zayıflatarak tüm yükün omurgaya kalmasına neden oluyor. Bunun sonucunda doğal olarak omurgaya yüklenen aşırı yük bel fıtığına yol açıyor. Bu nedenle hareketsiz kalmamaya dikkat edilmeli. Aksi taktirde sadece bel fıtığı değil farklı rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Ağır fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışan ve ağır yük kaldırmak zorunda kalan kişilerin bel bölgesine gelen aşırı yükün de fıtıklaşmaya neden olduğunu ifade eden Özsoy, bu nedenle ağır fiziksel aktivite gerektiren işleri gerçekleştiren kişilerin mutlaka belini koruması gerektiğine dikkat çekti.

Günlük yaşamda düzenlemeler yapılabilir

Sigara içmenin de disk jenerasyonunu arttırdığı için bel fıtığı oluşuma neden olduğunu beliren Özsoy, “Sigara belde kan dolaşımını azaltıyor. Sigaranın neden olduğu öksürük de vücudu aşırı zorlarsa fıtığa sebebiyet verebiliyor” dedi. Bel fıtığına karşı alınabilecek bazı önlemler olduğunu ifade eden Özsoy, şöyle devam etti: “Öncelikle bele binen yükün azaltılması gerekiyor. Günlük yaşamda düzenlemeler yapılabilir. Örneğin fazla kiloların verilmesi bele olan yükü azaltır. Bel sağlığı açısından dik oturmanın da faydası vardır. Ayrıca yatağın çok yumuşak olmaması, uzun topuklu ve tamamen topuksuz ayakkabı kullanılmaması gibi önemlerin de yararı olacaktır. Diğer yandan spor yaparak da bel fıtığından korunmak mümkün.”

###