TELEFONLA RANDEVU

0224 249 98 88

Yaz Aylarında Sıkça Görülen Hastalıklar

Yaz Aylarında Sıkça Görülen Hastalıklar

Alerjik Konjonktivit

Alerjik konjonktivit, alerjen maddelere karşı gözün gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonu sonucu oluşan, özellikle çocuklarda çok sık rastlanan bir göz rahatsızlığıdır.

Belirtileri

Göz alerjisine en sık çiçek ve ağaçlardan yayılan polenler, ev tozu ve akarlar, hayvan tüyleri, kozmetik ve temizlik ürünleri gibi alerjenler neden olur. Özellikle bahar ve yaz aylarında ağaç ve çiçeklerden salınan polen miktarının artmasına bağlı olarak göz alerjileri daha fazla görülmektedir.

Yaşadığımız ortamdaki alerjen maddelerden daha az etkilenmemiz için alınması gereken önlemler şöyledir;

Alerjik konjonktivit, soğuk kompres uygulaması ve göz doktorunun önerdiği, ilaçlarla (göz damlaları) tedavi edilmelidir.

Yaz aylarında Kulak-Burun-Boğaz bölgesinde görülen hastalıklar

Yaz aylarında artış gösteren burun kanamaları, bademcik rahatsızlıkları ve kulak enfeksiyonları.

Burun Kanamaları

Burun kanamaları yazın sık karşılaşılan sorunlarından birisidir. Özellikle kuru ve sıcak hava şartları ve alerjik hastaların etkilendiği ortamlar kanama riskini artırmaktadır.

Özellikle burun damarlarının belirgin ve çok yüzeyel olduğu bireylerde şiddetli sümkürme ve burun kurcalanması ile burun kolayca kanayabilir. Bu nedenle özellikle burun kanamasına yatkın olan küçük çocuklar, kan sulandırıcı ilaç kullanan kalp ve tansiyon hastaları güneşin etkili olduğu günün en sıcak saatlerinde mümkün olduğunca güneşe çıkmamalıdır.

Burun Kanaması Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Burun kanaması olduğunda hemen burun içerisine bol soğuk su çekilerek hiç pıhtı kalmayacak şekilde yıkamalı ve dik oturulup baş hafif öne eğilerek burun kanatlarına her iki taraftan 5 dakika parmaklarla baskı uygulanmalıdır. Özellikle erişkin hastalarda kanama nedeni sıklıkla tansiyon yüksekliği olduğundan tansiyon ölçülmeli ve not edilmelidir. Elbette akabinde KBB uzmanına muayeneye gidilmelidir.

Bademcik İltihabı

Yaz aylarında bademcik iltihabı daha sık görülmektedir.Bunun başlıca sebebi klimaların enfeksiyon ajanlarını yayması ve soğuk-buzlu yiyecek içeceklerin sık tüketilmesi sonucu ısı farklılıklarının oluşmasıdır.

Bazı önlemlerle bu durum önlenebilir:

Eksternal otit (Dış kulak yolu ve kulak kepçesinin enfeksiyonu - Yüzücü kulağı)

Sıcak-nemli ortamda yaşamak ve sık suya girmek eksternalotite sebep olabiliyor. Eksternalotit dış kulak yolu ve kulak kepçesinin enfeksiyonudur, "yüzücü kulağı" olarak da bilinir.

Kulak Burun Boğaz hastalıkları içerisinde sık karşılaşılan bir durumdur ve hafif bir seyirden hayatı tehdit edici boyutlara kadar değişik aşamalarda olabilir. Yaz aylarında sık görülür.

Dış kulak yolu cilt altı dokusunda zengin bir damar ağı ve yağ bezleri vardır ki bunlar "serümen" denilen koruyucu yağlı bir örtü salgılarlar. Serümenin az üretilmesi enfeksiyon riskini artırır, fazla üretilmesi de tıkaç oluşumu ve buna bağlı işitme kaybı, tıkaç arkasında biriken materyalin enfekte olması gibi riskler taşır. Serümen salgısına deri döküntüleri, dışarıdan gelen toz partikülleri, ölü mikroplar ilave olduğunda bir tıkaç oluştururlar ki buna buşon (kulak kiri) denir.

Yaz aylarındacilt hastalıklarının nedeni

Güneş Yanıkları

Güneş ışığına bağlı olarak vücutta ortaya çıkan sağlık sorunlardan biri, hemen müdahale edilmesi gereken güneş yanıkları.

Ten rengi beyaz olanlarda daha fazla olmak üzere; herhangi bir güneş perdesi ya da güneş ışınlarından koruyucu bir madde kullanmayan kişilerde, güneş ışınlarının özellikle dik geldiği saatlerde cilt yanıkları ortaya çıkması olağan.

Güneş yanıkları; ışınların dik geldiği anlarda çok kısa sürede 2-4 saat içinde ortaya çıkabiliyor. 12 saatte en üst şiddete ulaşan yanıklarını, 72 saatte de giderek etkisi kaybolmaya başlıyor.

Güneş yanığında, önce deri bütün olarak kızarıyor , sonra içi sıvı dolu sivilce gibi küçük kabarıklıklar meydana geliyor. Bu sırada deri sıcak ve hassas oluyor. Yanık ilerledikçe derinin daha alt tabakalarda bulunan sinirlerin uçları da etkileniyor ve şiddetli ağrılar oluşuyor.

Güneş yanıkları 2-3 günde iyileşmeye başlayabiliyor. İyileşme döneminde kaşıntı oluşuyor, yanık nedeniyle ölmüş bulunan cildin en üst tabakası 5-7 gün içinde soyulup atılıyor ve alttan yeni deri dokusu geliyor.

Güneş Yanıkları İçin Ne Yapılmalı?

Mantar Enfeksiyonları

Havuzlardan daha fazla olmak üzere yüzme amacıyla girilen sulardan gelen bir diğer hastalık etkeni de "mantar enfeksiyonları"na neden oluyor.

Bunu önlemede kişisel vücut temizliğinin önemi büyük.